Автослюсар
Кваліфікований автослюсар займається:
ремонтом і обслуговуванням автотранспорту;
контролем технічного стану машин за допомогою діагностичного обладнання та приладів.
Ця робота вимагає системного мислення та уважності до деталей.
Автослюсар може працювати в автосервісі, на підприємстві, на станції техобслуговування. Або ж взагалі відкрити власну справу.
В Україні є 343 профтехи, де професію автослюсаря можна опанувати швидко та якісно. Кожен профтех пропонує виробниче навчання та практику, яка допомагає здобути практичні навички під час навчання.
Електрогазозварник
Вони працюють над створенням каркасів для мостів, кузовів вантажівок, важких двигунів та пресів. А ще знають різницю між дуговим, плазмовим та газовим зварюванням, розуміються майже на всіх видах металів, знають, як їх різати під водою.
Зараз в Україні є 244 заклади профосвіти, які вчать на електрогазозварника.
Програма поділена на дві частини: практичну та теоретичну підготовку. Під час першої вивчають креслення, властивості металів та сплавів, алгоритм дій в аварійних ситуаціях тощо. Далі, на заняттях з майстром, учні закріплюють теорію на практиці. Наприклад, вчаться правильно працювати зі зварювальним апаратом, робити зварювальні з'єднання, обробляти та різати металеві деталі.
Перукар
Майбутніх перукарів вчать правильно підбирати зачіску або стрижку для різних типів облич, готувати фарбувальну суміш та знебарвлювати волосся, працювати із інструментами, стригти чоловічі бороди та вуса і ще багато іншого. Професійний перукар має розумітися на різних типах шкіри, вміти підібрати для них безпечну косметику, знати кілька способів укладки волосся самим лише феном. І це – тільки дрібка із тих знань та вмінь, які пропонують опанувати вступникам у закладах профосвіти.
Важливо, що майбутніх майстрів обов’язково вчать базовим правилам гігієни робочого місця, дезінфекції інструментів і санітарним вимогам.
Оскільки індустрія краси стрімко розвивається, запит на якісно підготовлених перукарів постійно зростає. Крім того, можна відкрити власну справу.
276 українських профтехів відкриті для кожного, хто хоче стати перукарем. Освітній процес поділений на теоретичний та практичний блоки, а ще містить виробничу практику.
Столяр
Столяр – це людина, яка:
володіє всіма видами обробки деревини: вміє пиляти, стругати, розкроювати пиломатеріали, ґрунтувати, шпаклювати, лакувати тощо;
працює як вручну, так і електроінструментом;
вміє працювати як самостійно, так і у бригаді.
Здобути освіту столяра можна у 164 профтехах, але багато з них навчають за інтегрованими професіями, наприклад, «Столяр будівельний-тесляр», «Столяр будівельний-монтажник систем утеплення будівель».
Монтажник гіпсокартонних конструкцій
Монтажник гіпсокартону швидко і надійно зведе стіни, зробить підвісну стелю або внутрішнє оздоблення помешкання на будь-який смак. Від його майстерності залежить естетичний вигляд приміщення.
А ще такий майстер може:
- обшити стіни;
- звести міжкімнатні перегородки;
- монтувати підвісні стелі;
- робити конструкції різної форми (наприклад, арки чи куполи).
Майстри мають розумітися на тому, як правильно приготувати розчин із сухої суміші, шпаклювати, працювати із ручними та електроінструментами. Крім того, важливо вміти робити розмітку, читати план приміщення, монтувати та демонтувати панелі.
Монтажники гіпсокартонних конструкцій працюють у будівельних компаніях, ремонтно-будівельних чи житлово-комунальних підприємствах.
Потреба у таких працівниках на ринку праці постійно зростає.
Матрос
Матрос – одна з тих екзотичних професій, якою захоплюються ще в дитсадку, малюючи море та кораблики. А здобути її можна у 45 профтехах всього за рік!
Матроси вміють працювати з механізмами судна, роблять дрібний ремонт, ставлять та знімають водний транспорт з якоря, добре знають правила безпеки та першої допомоги. Також вони несуть вахту біля трапу чи на містку, залежно від того, рухається судно чи ні.
Людина такої професії має достатньо витримки, щоб працювати у спеку чи холод, під час вітру чи хитавиці, у замкненому просторі в умовах рейсів, що подекуди тривають півроку. У міжнародних рейсах їм треба вміти порозумітися з людьми інших культур. Тому матросам важливо знати іноземні мови, які інколи стають вирішальним фактором під час працевлаштування.
В Україні можна отримати окрему та інтегровану професію «кухар-матрос», «матрос-моторист», «матрос-рятувальник» у закладах профосвіти.
Де працювати:
- на каботажному флоті, тобто суднах, які виконують рейси у межах України (наприклад, ріка-море). Для працевлаштування зверніться до відділу кадрів у портах;
- на міжнародних рейсах, у які набирають крюінгові компанії (від crew - суднова команда). Для роботи на міжнародних рейсах після навчання додатково доведеться отримати деякі необхідні сертифікати.
Монтажник санітарно-технічних систем та устаткування
Сантехнік – це фахівець, який встановлює, обслуговує та ремонтує різне санітарно-технічне обладнання. Тобто це людина, без якої ваша кухня та ванна кімната просто не існували б.
Він повинен вміти:
встановлювати, демонтувати та ремонтувати деталі систем центрального опалення, водопостачання, водовідведення та водостоків;
розпізнавати та усувати причину санітарно-технічних пошкоджень;
випробовувати санітарно-технічні системи.
Де сантехнік може працювати?
у комунальних підприємствах;
аварійних службах;
приватних компаніях;
відкрити власну справу.
Здобути таку професію можна у 81 профтехові країни.
Рятувальник
Рятувальники – першими приходять на допомогу, коли людина в небезпеці. Вони рятують тих, хто тоне, опинився під завалами будинку, допомагають в автомобільних чи виробничих катастрофах.
На відміну від багатьох інших професій, опанувати цю можна лише на базі повної середньої освіти (після 11 класів). Крім того, треба мати гарну фізичну підготовку та належний стан здоров’я. Навчання відбувається в учбовій групі аварійно-рятувального загону спецпризначення ДСНС. Стати кваліфікованим робітником-рятувальником можна всього за декілька місяців, але за бажанням можна навчатися у виші за цим напрямом надалі.
Рятувальник має вміти:
-
користуватися спеціальним обладнанням;
-
надати першу допомогу;
-
працювати в надзвичайних умовах;
-
швидко оцінювати ситуацію та приймати оптимальні рішення.

Візажист – людина, без роботи якої важко уявити свято, концерт, теле чи кінозйомку. Це художник, який створює образи і працює з обличчям, майстерно приховуючи недоліки та підкреслюючи природну красу. Він має знати, якому типажу підходить який тип палітри, розбиратися в основах колористики та образотворчого мистецтва, а також у тому, як підібрати макіяж для різного освітлення. Від його творчості залежить настрій, а іноді і успіх події.
Візажист вміє:
- визначити тип шкіри клієнта;
- визначити образ та тип макіяжу в залежності від події та побажань клієнта;
- обрати косметику та інструменти, що підходять до образу;
- якісно нанести макіяж, приховуючи недоліки.
У цій професії важливо бути комунікабельним та знати психологію, щоб коло клієнтів розширялося завдяки персональним рекомендаціям. Серед переваг цієї професії – робота у атмосфері свята, спілкування та цікаві знайомства, а також можливість планувати свій графік та навантаження. Серед недоліків – ненормований графік роботи, висока конкуренція, нестабільність.
Де працювати?
В перукарнях та салонах краси, кіно- та телестудіях, модельних агентствах, косметичних магазинах. Для пошуку роботи бажано мати портфоліо (фото та відео робіт)
В Україні освіту за напрямом «візажист» або «візажист-стиліст» можна отримати у 82 професійно-технічних закладах освіти.
Кравець
Такий фахівець віртуозно користується швейною технікою – від голки з ниткою до промислової швейної машини. Він може класифікувати різні типи тканин та знає, чому потрібно бути обережним, прасуюючи шовковий виріб.
Професійний кравець вміє:
пошити за індивідуальним замовленням будь-який виріб: від шапки до костюма;
відремонтувати та оновити вбрання;
оздобити одяг вишивкою, мереживом, кокільє, жабо, воланами, рюшами тощо;
створювати та читати ескізи моделей.
Де можна знайти роботу?
в ательє;
ремонтних майстернях;
швейних цехах.
Наразі вивчитись на кравця можна в 208 закладах професійної освіти. Це доступно, адже в кожному регіоні є профтех, який готує кравців.
Кондитер
Кондитер – це людина, яка знає, як створити гастрономічний шедевр, перед яким не встоїть жоден ласун. Але це лише вершина айсберга. Для того, щоб приготувати такий десерт, кондитер повинен вміти:
виготовляти різні види тіста, кремів, начинок;
декорувати та художньо оформлювати десерти;
знати асортимент, рецептури і технології для виготовлення солодощів;
постійно експериментувати над новими кондитерськими виробами.
Де працювати?
у ресторанах, кафе та кав’ярнях;
кондитерських фабриках.
Досвідчені кондитери також можуть відкрити власну справу і виготовляти десерти на замовлення.Якщо маєте пристрасть до солодощів і десертів, мрієте реалізувати творчий потенціал у цій сфері – обирайте професію кондитера.
Касир у банку
Працювати касиром у банку – відповідальна робота, адже потребує постійної уваги та дисциплінованості. Оформити платіжне доручення, відкрити депозитний чи картковий рахунок, нарахувати відсотки за вкладами – лише частина від того, що має вміти такий фахівець.
Для того, щоб учні-касири отримали цілісне уявлення про професію, їм пропонують теоретичний та практичний блоки. Наприклад, під час теорії вивчається ведення касових операцій, документи для роботи у банку, види банківських комп’ютерних програм та правила облаштування робочого місця. Далі, під час практики, вони можуть відпрацювати ці навички і отримати досвід роботи в фінансовій сфері.
Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва
Цей фахівець має розумітися в роботі такого транспортного засобу як трактор, а отже, знати основи механіки, електроніки і навіть теплотехніки та гідравліки. Маючи справу з живою природою, не обійтись також без знань про рослинництво та агротехніку. Тракторист може управляти гусеничними та колісними тракторами, зерновими і збиральними комбайнами.
Працювати трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва означає:
- розрізняти види поливу, обробки ґрунту, добрив та захисту рослин;
- розумітися на металах і сплавах, уміти працювати з ними;
- вміти читати технічні креслення та схеми;
- бути готовим працювати за екстремальних обставин (вести трактор на льодових пеpепpавах чи пiщаних баpханах, у нічний час або пiд час буксирування).
В Україні таку професію можна отримати у 320 профтехах.
Крім того, останнім часом представники агробізнесу та агрохолдинги дуже зацікавлені у залученні професіоналів, а учні в захваті від нової техніки, на якій їм пропонують навчатися.
Флорист
Якщо хочете розумітися на оформленні квіткових букетів, любите рослини, але не знаєте як правильно доглядати за ними, мрієте створити власний бонсай – в Україні є 35 профтехів, які навчають за професією флориста!
Обравши цей напрям, можна дізнатись як:
- обирати флористичний посуд;
- створювати букети або колажі із живих, штучних та висушених квітів, зокрема на каркасах;
- професійно зрізати квіти, гілки, плоди та листя;
- правильно декорувати інтер’єри для різних подій: весільних церемоній, релігійних свят та урочистостей, театральних виступів, презентацій у конференц-залах тощо.
Здається, що працювати флористом можна лише у квіткових салонах чи магазинах декору. Проте цей фах дозволяє продумати власний стартап вже під час навчання. Наприклад, у профтехах вчать працювати із замовниками, враховувати їхні смаки та вирішувати конфліктні ситуації. Крім того, учням викладають основи цивільного, господарського та трудового права, що надалі допоможе їм відкрити та вести бізнес.
Кваліфіковані флористи знають, як підкреслити чарівність моменту: декорацією на святковому столі, бутоньєркою на весільному вбранні чи витонченою композицією квітів у помешканні.
Електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж
Без цього фахівця не обійдеться жодне будівництво чи підприємство.
Електромонтажник з освітлення знає як працювати з побутовою електрикою, встановлювати вимикачі та розетки. Він може прокласти мережі зовнішнього освітлення, а також встановити розподільний щит, забезпечити заземлення і перевірити ізоляцію електричних пристроїв.
Тому, хто обере цю професію, варто врахувати, що працювати доведеться з електричним струмом високої напруги. Крім того, від якості зробленої електриком роботи залежить безпека інших. Саме тому фахівцям потрібно розвивати витривалість і рівновагу, мати гарну координацію рухів.
Електромонтажник з освітлення може працювати як у команді, так і самостійно. Хороший фахівець буде затребуваним на комунальних підприємствах, електростанціях, виробництвах, у метрополітені, лікарнях і будь-яких великих організаціях. Крім того, кваліфікований електромонтажник з легкістю відкриє власну справу, допомагаючи людям у побуті.